Nesnáším slovo „hormony“

Nesnáším slovo „hormony“

Přibližně každou desátou ženu postihuje po porodu jeden nežádoucí efekt. Je jím poporodní deprese. Tato odchylka od normálu je nebezpečná a nepříjemná nejen pro ženu samotnou, ale i pro její čerstvě narozené miminko. Pokud totiž do jejich vztahu zasáhl tento strašák, je cesta k vzájemnému sblížení ohrožena. Co za tento stav může? Dříve se vše schovávalo za rozbouřené hormony.
právě narozený

a)     Žena byla podrážděná – mohou za to hormony.
b)    Působila naopak šťastně – můžeme poděkovat hormonům.
A po porodu je přeci logické, že hormony nevědí, kam dřív. S největší pravděpodobností je to nesmysl. Alespoň u poporodní deprese.

Po porodu potřebuje žena oporu

Vědci zjistili, že ženy z přírodních kmenů žádné takové obtíže nemají. Jak je to možné? Že by neměly hormony? Nikoliv. Jen tito lidé žijí jiným způsobem života. Podle jedné studie je naprosto normální, že má žena po porodu silný ochranitelský instinkt. Při výrazných projevech se tento stav nazývá „laktační agresí“. Jako příklad z přírody se uvádí medvědice s čerstvě narozeným medvídětem.
–         U těchto tvorů je to naprosto normální a nikdo se tomu nediví.
–         On ani není nikdo poblíž.
–         Většinou je medvědice se svými mláďaty sama.
Ale nikomu se takové chování nezdá podivným ani u zmíněných afrických kmenů. To jen naše civilizace si vytýčila určité hranice a modely chování. Jakmile se něco vymyká, je to špatně.
·        Žena tedy prožívá naprosto normální psychické pochody, jen si s nimi v naší společnosti neví rady.
·        Cítí se zahanbena a trpí výčitkami svědomí.
léky pro ženu
Možná, že by pomohlo s někým nastalou situaci prodiskutovat. Ono ale není s kým. Po porodu je jen ona sama a ostatní tudíž jejím pocitům nerozumějí. A tak ji opět vrátí do škatulky, kde už na ni čekají rozbouřené hormony. Je potřeba spíše ženu podpořit a promluvit si s ní o jejích pocitech. A nejen mávnout rukou s tím, že to zase přejde. 

Nesnáším slovo „hormony“
5 (100%)1